sourati
18 بهمن 1401 - 15:46

شمخانی: روابط ایران و روسیه رو به توسعه و عمیق‌تر شدن است

شمخانی: روابط ایران و روسیه رو به توسعه و عمیق‌تر شدن است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای شرکت در پنجمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای به مسکو سفر کرده در گفت‌وگویی درباره این سفر بیان کرد: روابط ایران و روسیه در ابعاد مختلف اعم از علمی، صنعتی، ترانزیت، کریدور، زیرساخت‌ها، روابط امنیتی و از مبارزه با تروریسم در سوریه و روابط دفاعی و نظامی رو به توسعه و عمیق‌تر و بنیادی‌تر شدن است. 

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: برای بررسی این نقشه راه در حوزه‌های انرژی لازم بود آنچه رهبرانمان تصمیم گرفتند را مرور کرده و آن را با مقامات روسیه در میان بگذاریم. همزمان با آن آقای پاتروشف همکار من در روسیه چندی پیش سفر دوجانبه‌ای به تهران داشت و باید این سفر را باز پس بدهیم و آنچه درباره آن تصمیم گرفتیم را مرور کنیم.

شمخانی با اشاره به نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای درباره افغانستان نیز اظهار داشت: سمیناری درباره مهمترین موضوعی که کشورهای پیرامون افغانستان در ارتباط با امنیت دارند و مشکلات و مصایبی که بر مردم افغانستان ناشی از ناکارآمدی اشغالگران در اداره افغانستان در زمانی که در این کشور حضور داشتند و هم رهاسازی آن امروز دشواری‌هایی را ایجاد کرده که می‌تواند به نقطه بحران منطقه‌ای تبدیل شود. 

به گزارش فارس، پنجمین نشست گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای روز چهارشنبه در مسکو برگزار می‌شود.
در این نشست که با حضور دبیران، مشاوران و نمایندگان نهاد امنیت ملی کشورهای همسایه افغانستان برگزار می‌شود، تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی این کشور مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
در حاشیه این نشست دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با برخی همتایان خود نیز به طور جداگانه دیدار و درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو خواهد کرد.
شمخانی همچنین در این سفر در ادامه نشست‌های مشترک دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه که اخیرا و در جریان سفر آبان ماه سال جاری پاتروشف به ایران در تهران برگزار شد، نشست دیگری را با همتای روسی خود برای بررسی مسائل دوجانبه و پیگیری پروژه‌های مشترک اقتصادی، فناوری، تجاری دو کشور برگزار می‌کند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان همچنین با برخی دیگر از مقامات عالی فدارسیون روسیه دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.
سلسله نشست‌های گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای به ابتکار جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۷ پایه‌گذاری شد.نشست‌های اول و دوم گفت‌وگوی امنیت منطقه‌ای به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در تهران و نشست سوم و چهارم  نیز به میزبانی هندوستان در دهلی‌نو و  تاجیکستان در شهر دوشنبه برگزار شد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1025224